Jdi na obsah Jdi na menu
 


Yule

25. 1. 2007

Yule

Jedná se o menší sabat, zimní slunovrat, tedy o dobu, kdy slunce vstoupí do Kozoroha a nastane nejdelší noc a nejkratší den v roce. Od tohoto dne se již dny budou prodlužovat a do letního slunovratu.

 

V tento čas porodí Bohyně nového Boha. Všichni oslavují jeho narození. Je to naděje, neboť naději přináší sám Bůh. Příslib blížícího se léta. Paprsky slunce pronikají tmou a i když jsou dny nadále temné, léto se blíží a s ním i teplo a světlo.

 

Tento čas, je také časem radovánek. Časem shledání se se svými blízkými, přáteli, rodinou. Podle tradice se v krbu pálí Vánoční poleno. Část se má nechat shořet a část se má uchovat do dalšího Yule. Např. rituál z Knihy obřadů a rituálů od Sister Moon:

 

Vánoční poleno

Čarovný záměr:požehnat domu a ochránit ho

Čas:21. nebo 22. prosince

Pomůcky:krb, červená svíčka, bílá svíčka, olej Moonlight(měsíční svit), vánoční poleno do krbu, inkoust dragon’s blood(dračí krev), hrst kuliček jalovce a devět listů břečťanu

Postup:zapalte v krbu oheň. Pomažte obě svíčky olejem a postavte je po obou stranách krbu. Pomocí inkoustu nakreslete na vánoční poleno wiccanské symboly (pentagramy, měsíce a jiné). Potom napiště slova ,,žehnej tomuto domu. Dejte poleno do ohně. Vhoďte do plamenů jalovce a listy břečťani a odříkejte při tom zaklínadlo.

Zaklínadlo:požehnání psané Dračí krví

Pro lásku a ochranu našeho domu.

Kuličky jalovce, břečťanu listoví

Letí jako požehnání do plamenů.

Z polena pohlceného plamenem vánočním

Snesou se jiskry požehnání na tento dům jak déš´t.

Žehnej našim životům plamenem jiskřivým

Kdykoli a v světle i ve tmě nás zabezpeč.

Nechť se tak stane.*

 

Vzdoba:

Věnec-symbolizuje kolo roku. Věší se na dvěře nebo pokládá na oltář či stůl

Jmelí-zavěšené nade dveřmi údajně chrání domov. Polibek pod jmelím přináší mír.

Stále zelené větvičky-zdobí se jimi celý dům. Cesmíny, girlandy a další nesmí chybět. Symbolizují souvislosti života, přinášejí zdar do nového roku. 

 

Taky by ste neměli zapomínat na volně žijící zvířata. V tuto dobu už bývá dost sněhu a zvířata mají omezenou možnost vyhledávat potravu a kolikrát jsou nuceni zdržovat se kolem příbytků lidí a zvykat si na lidskou přítomnost. Proto je dobré na správně zvoleném místě (nejlépe v lese mimo vyšlapané cestičky) zanechat něco dobrého na papání. Zrní pro ptáčky nebo seno a další pro srnky. 

 

 

*Nemusíte přesně dodržovat návod. Jedná se jenom o inspirativní zdroj. O Sister Moon mám svůj vlastní, ne moc dobrý názor. Najděte si to, co Vám nejvíce vyhovuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Alternatívy

(Yriss, 26. 2. 2012 17:01)

A dal by sa použiť aj bežný olej a obyčajný atrament ?

jak je to s bůžkem

(Crys, 28. 9. 2010 12:08)

Ahoj, hele jak je to s narozeným bohem? Bohyně ho porodí, ale co dál? Dospělý bůh stárne a pak odchází do podsvětí a kam se v tom koloběhu vytratil ten bůh-dítě? Kam jde on? Do podsvětí asi ne, na to je ještě moc mladý...